Šta su eterična ulja i kako se dobijaju?

Eterična, etarska ili esencijalna ulja su proizvodi biljaka. Sadrže terpene, a to su organska jedinjenja i imaju vrlo široku primenu u kozmetologiji i aromaterapiji. Dejstva su im različita u zavisnosti od biljke iz koje je dobijeno. Pored terpena, eterična ulja su bogata esencijalnim masnim i amino- kiselinama. Dobro se rastvaraju u uljima i alkoholu ali ne i u vodi. Za nemasne rastvore možete koristiti alkoholno-vodeni rastvor.

Etarskih ulja ima u mirišljavim biljkama i to samo u procentu od 1 %. Zato je potrebna velika količina biljaka da bi se izdvojila jedna flašica ulja. Stoga se i cene različitih ulja razlikuju u zavisnosti od zastupljenosti biljke od koje se dobijaju.
Inače, dobijamo ih destilacijom iznad zagrejane vode koja vezana ulja zagreva do isparenja, a zatim se para ulja ponovo kondenzuje i prelazi nazad u tečno stanje. Rekondenzovana voda koja se koristi se naziva hidrolatom – koristite se kao tonici za lice pre nanošenja kreme ili kao dodatna nega za kosu nakon pranja a pre sušenja.

A možete ih dobiti i na jednostavniji način – odete u apoteku ili drogeriju i kupite ih 😉 ))) .

Šta s njima raditi?

Etarska ulja možete koristiti kao dodatak nekom kvalitetnom hladno ceđenom ulju i praviti ulja za masažu. Možete ih dodavati u neutralne kreme da dobijete efekat koji najviše odgovara vašoj koži. Možete ih dodavati u malene svećnjake za aromaterapiju, inhalatore, kupke, komprese…

Dejstva.

Jako su različita, ali evo nekih najprimenjivijih:

Eukaliptus – odličan spazmolitik tj smiruje grčeve, u inhalacijama za respiratorne infekcije, smanjuje upalne procese.

Lavanda – puna antioksidanasa, najpoznatija po svom umirujućem efektu. Dobar je repelent tj. odbija insekte.

Ruzmarin – poboljšava perifernu cirkulaciju, ima grejući efekat. Veliku primenu u anticelulit kozmetici.

Limun – stimulišuće dejtvo, regenerišuće, protivupalno i antimikrobno.

Čajevac – jako antimikrobno dejstvo, našao je najveću primenu u kozmetici za problematičnu pubertetsku kožu.

Sandalovina – u aromaterapiji je priznat kao „poboljšivač raspoloženja“, umiruje i pobljšava moždane funkcije, pamćenje…

Bor – antiinflamatorno i antimikrobno dejstvo – odličan kod osoba sa hroničnim bolestima respiratornih puteva.

Origano – antimikrobno i antimikotičko dejstvo što će reći bori se protiv bakterija i gljivica, takođe je odličan u podizanju imunog odgovora na infekcije, zato je našao primenu u supementima kod prehlada, vi ga možete inhalirati npr.

Pepermint – ima blago analegtičko dejstvo, antibakterijsko.

Karanfilić – antiseptik, repelent… nešto kao lavanda i čajevac 2 u 1 kombo.

Cimet – protivupalno, olakšava mučnine snižava nivo šećera u krvi, bori se protiv infekcija, grejuće deluje na kožu, anticelulit efekat, ublažava bolove…

Ovo nisu sve njihove prednosti, samo najpoznatije.
Mane? Preostljivost kože, možete razviti alergije.