Суплементи се односе на додатке исхрани који могу бити формулисани као капсуле, таблете, прашкови, сирупи, капи, уља…

Врло је важно одабрати прави додатак исхрани свакоме понаособ, правилно и доследно га користити и пратити ефекте. Ефекте немојте очекивати одмах, па ни за две недеље, већ тек после дуже употребе.

Коме је суплементација потребна?

Свима онима који храном не уносе неке битне нутријенте , нпр. деци подложној инфекцијама, старијим особама са хроничним болестима, онима који се доста физички ангажују, неухрањеним особама… Али, уколико једете разноврсно, здрави сте и весели, онда вам додаци исхрани нису потребни, довољна вам је само здрава храна.

Да ли су додаци исхрани заиста делотворни?

Уколико сте пробрали вама одговарајући по савету вашег лекара или фармацеута, онда јесу. Јако често чујем нешто типа: „Моја комшиница пије, па бих и ја да пробам“ – ово је погрешан приступ, ви нисте ваша комшиница, вама треба савет стручног лица, а ви га прихватите. Тада ће бити делотворни. Суплементима и те како можете себи ојачати имунитет, крвну слику, апетит, убрзати метаболизам, поправити распложење, продубити сан…
Лично не волим да чујем рекламу као што је нпр. „витамини за косу“ – а добијете само комплекс Б групе витамина, или, „чај за мршављење“ – а добијете лаксатив и болне грчеве, па онда „витамини за очи“, „витамини за тен“ итд. Не наседајте на рекламе. Витамине кад пијете, они су вам за цело тело а не за само један орган или један физиолошки процес. И нису само витамини састојци суплемената, има и аминокиселина, минерала, уља… Увек се лепо посаветујте шта бисте хтели постићи, укратко о својим евентуалним болестима или стањима организма као и лековима које узимате и послушајте савет уколико сте задовољни стручним лицем које вам га даје.
Данас на тржишту имате прегршт суплемената, неки су повољнији, неки не. Неки су више или мање делотворни, неки су популарни, неки су укусни или неукусни… ствар је у томе да вама највероватније није потребно више од једног суплемента уколико је правилно одабран.

Оно што је важно, када је у питању тренирање ради мршављења, бављење спортом и држање дијета је надокнада електролита и течности. Уколико сте искусили болне спазме у удовима, то је знак да вам је неопходан додатак магнезијума и калијума. Дневне потребе организма за ова два минерала су 375 мг то јест 250 мг што се храном , вероватно, унесе током дана, али у току летњих месеци, појачаног знојења и бављења спортом, ове дозе бисте морали додавати у виду суплемената.

У менопаузи, код жена, суплементи могу значајно побољшати квалитет живота и смањити симптоме. Уколико није неопходно пити лек, уље ноћурка, а ко добро подноси, и матични млеч или полен, или оба у меду су доста делотворни.

Суплементе за мршављење, не волим. Дејство је слабо, кратког века а доста коштају. Овде сам за промену начина исхране.

Жути ноћурак!

Деци најчешће треба додавати нешто од мулти-витаминских препарата у случају губитка апетита. Ово се најчешће догађа када дете наврши 3 године. Јако често у том узрасту слабо једу а неки родитељи се због тога и сувише брину. Тада можете додати сирупе и витамин Д или рибље уље, чисто да будете мирни.

Старијим особама, које су највероватније већ на некаквој терапији лековима, треба прићи посебно опрезно. Што више информација пружите свом фармацеуту то је вероватније да ће вам препоручити одговарајући суплемент. Код старијих лица, дозе би требало смањити да би биле ефикасније а не обрнуто, јер је код њих метаболизам успорен па влада „мање је више“ принцип.