Код нас је пост врло важан и треба обратити пажњу на правилну исхрану током поста. Циљ сваког поста је прочишћење и тела и духа. Дакле, није важна само исхрана већ и стицање мира, ослобађање духа од лоших мисли, тражење опроста од грехова и опраштање онима који су вас повредили.
Ово је изазов коме се треба препустити само када сте спремни на то и имате вољу и жељу. Исхрана у току поста може некима теже пасти. Због тога се јавља нервоза а последично и жеља за храном и уносом калорија које нам нису потребне. Зато, чувајте сопствени мир, посветите се себи.
„Детоксикација“ тј. „прочишћавање“ организма у току поста је природна последица овог процеса. Наравно, не треба мењати основне принципе одабира, прања и сечења намирница о чему је раније већ било речи. Значи, ове навике задржавате. Опште принципе припремања хране, такође, задржавамо.
Не треба прекидати са вежбањем и бављењем спортом док постите. Али држите под контролом унос нутријената како се не бисте исцрпљивали. Нарочито ако постите за причест када је унос енергетски важних масти и протеина смањен.
Исхрана током поста за причест:
И даље важи правило што се тиче хлеба- нека буде интегрални! Чак ни количине не треба претерано повећавати. Житарице треба да буду основ ваше исхране. Можете користити разне пахуљице и правити каше за доручак уз додавање разног орашастог и сувог воћа. Ово је одличан доручак за почетак дана.
Понекада можете за доручак појести пар кришки интеграног хлеба са медом или џемом. Ово је доручак високе енергетске вредности и једите га ако очекујете да ће вам јутро бити испуњено физичким напорима или активношћу.
До ручка би најбоље било да имате кд себе понеку банану, јабуку, воћни сок и кришку двопека, шаку ораха… уколико осетите глад, попијте пуну чашу воде, сачекајте мало и глад ће , вероватно, проћи – значи да вам је тело тражило да се хидрира. Уколико не пролази онда поједите своју ужину.
Ручак – повећајте унос легуминоза (грашак, сочиво, пасуљ). Кувајте док не омекша па додајте поврће као за супу – шаргарепу, целер, лук, корен першуна, пашканат… Уколико имате домаћи парадајз у флаши – додајте и њега, даје посебну арому јелу и подиже осећај задовољства и пуноће након јела. Једна кришка двопека је сасвим довољна. Уколико за ручак једете кромпир, и даље потребе за додатком хлеба нема.
Вечера – доста свежег воћа и поврћа. Уз листу намирница из претходних чланака можете себи комбиновати разно воће за воћне смутије и поврће за свеже салате. Додајте, слободно, авокадо у било који од њих и орашасто воће – добар су извор масти и других важних храњивих састојака током поста. Зачинско биље је одличн јер побољшава укусе хране која нам се може учинити неукусна у току поста – доста свежег или сушеног босиљка, оригана, менте… а имају улогу и у лучењу сокова за варење.
Постоје два разлога за унос свежег поврћа и поврћа у другом делу дана, тј предвече – нижа енергетска вредност, па се самим тим и унос калорија пред спавање смањује, а с друге стране, искористљивост антиоксиданаса из свежег воћа и поврћа је најквантитативнија док спавамо. Значи, увече смањујемо количину угљених хидрата, али ,опет нам је потребно да их малчице унесемо због осећаја ситости и задовољства – једна кришка интергаллног или двопека и пола шољице орашастог воћа, најбоље бадема. Мутите воћне смутије са додатком рижиног или бадемовог млека- наравно, проверите све састојке ових „млека“ пре тога.
Када је у питању пост који укључује коришћење биљних уља онда је принцип Фигуре фит следећи – припрема је иста као код поста „на води“ а уље само додајте на крају на прохлађено кувано поврће. За побољшање укуса можете слободно користити кари, млевени ђумбир, црни и бели бибер, зачинско биље….
Уместо млека, млечних производа, јаја, и меса – користите рибу, соју, легуминозе…
За оне који воле сиреве – пробајте тофу , можда вам се свиди. Сиреви пореклом из биљних масти су калорични па их додајте само понекад за побољшавање укуса.
Ужинајте кашику путера од кикирикија – држаће вам ситост а промотер је убрзавања метаболизма.
Једноставно – задржите све навике које стекли кроз опште смернице из претходних текстова, с тим што ћете протеине животињског порекла мењати протеинима биљног порекла.
Јако добар савет је и овај – поставите себи сто, сервирајте оброк и седите док једете, утиче на задовољство и осећаја пуноће након јела.
Пазите код уноса џема! Џем је једна од намирница коју можете јести у строгом посту, али неретко се изгуби контрола па се крене у преједање из страха од глади. Овде је важно да уносите течности – воду и неслађене чајеве. Уз џем – лако се посегне за белим хлебом и онда се деси да једним оброком унесте калорија колико вам је довољно за цео дан у редукционим дијетама. Савладајте се.
Успоставите равнотежу над својим апетитом тако што ћете:
-се бавити неким хобијем и дружити се
-скренути мисли са дијета и поста
-редовно вежбати и уносити течности
-одолевати свим страстима и мислити позитивно.
Све је ово важно и за прочишћење духа!!! – Само напред.